MrOptim.pl

5 decyzji, które musisz podjąć przed założeniem bloga

Blogowanie to jedna z najpopularniejszych aktywności firm w internecie. Nie ma się co dziwić, bo blog to tak naprawdę dużo korzyści – buduje wizerunek eksperta, tworzy relacje z odbiorcami, potencjalnymi nabywcami naszych usług i produktów. Zakładając bloga będziemy musieli podjąć kilka decyzji, które mogą w bardzo dużym stopniu odbić się na funkcjonowaniu i rozwoju naszego bloga w przyszłości.

Chcesz dostawać powiadomienia o moich nowych odcinkach na kanale YouTube kliknij!

subskrybuj-MrOptim

#1 Platforma

Oto pięć moim zdaniem najbardziej popularnych platform blogowych w naszym kraju. Jest to moja subiektywna opinia i wiem, że wielu z was mogłoby się ze mną nie zgodzić. Omówienie wszystkich dostępnych na rynku platform to jednak temat na osobny wpis.

Blogger – to platforma stworzona przez Google. Jej największą zaletą jest to, że stoi za nią cała społeczność Google. Osoby posiadające konta w Google mogą w bardzo prosty sposób komentować naszego bloga, bez potrzeby dodatkowej rejestracji na kolejnej platformie.

Blox – to platforma, która w mojej pamięci utkwiła jako ta, na której swojego pierwszego bloga założył jeden z najpopularniejszych blogerów w Polsce – Kominek, obecnie Jason Hunt. Warto jednak dodać, że obecnie jego blog stoi na WordPressie.

Blog.onet.pl – to platforma blogowa należąca do firmy Onet.pl. Zdziwilibyście się jak wiele firm z branży profesjonalnej ma swojego bloga właśnie na platformie Onetu.

Weebly – to prosta platforma, umożliwiająca każdemu kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z blogowaniem stworzenie prostego bloga.

WordPress – to platforma blogowa, ale też rozbudowany system CMS, umożliwiający instalację wielu dodatkowych funkcjonalności np. newslettera czy sklepu internetowego zupełnie bezpłatnie. Wybredni mogą też skorzystać z płatnych wtyczek. To czyni WordPressa jedną z najbardziej popularnych platform blogowych nie tylko w Polsce, ale też na świecie.

#2 Hosting

Nasz blog musi gdzieś fizycznie istnieć, do tego potrzebny nam jest serwer hostingowy, czyli hosting. W oparciu o kryterium ceny hosting możemy podzielić na bezpłatny i płatny. Bezpłatny hosting oferuje nam każda z wymienionych wyżej platform blogowych. Otrzymamy go zakładając naszego bloga. Płatny hosting to usługa, którą sami możemy sobie wybrać.

Dlaczego hosting to taka ważna kwestia już na tym etapie? Wiem, że dla wielu z was wybór pomiędzy bezpłatną a płatną usługą, na początku blogowania jest oczywisty. Musimy jednak pamiętać, że wybór hostingu, to też wybór funkcjonalności, które w przyszłości mogą przełożyć się na rozwój naszego bloga.

Zakładając bloga na bezpłatnej platformie blogowej domenę otrzymamy za darmo. Niestety będzie to domena, która w nazwie będzie miała nazwę platformy blogowej np. mroptim.blogger.com. Za prosty adresy url naszego bloga, w domenie „.pl” musimy zapłacić. O ile za domenę czy hosting, w przypadku bezpłatnych platform blogowych nie zapłacimy ani grosza, o tyle problem może pojawić się w przypadku, gdy będziemy chcieli rozbudować naszego bloga o dodatkowe funkcjonalności np. newsletter. W przypadku WordPressa zlokalizowanego na płatnym hostingu rozbudowa go o newsletter to tak naprawdę instalacja dodatkowej wtyczki. Wybierając jedną z bezpłatnych propozycji, nie poniesiemy z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. W przypadku bezpłatnych platform blogowych może jednak okazać się, że jest to funkcja, za którą będziemy musieli dodatkowo zapłacić, dajmy na to 300 zł. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zmiany wyglądu naszego bloga. Znów, w sytuacji gdy nasz blog zbudowany jest w oparciu o WordPressa zlokalizowanego na płatnym hostingu, zmiana jego wyglądu to tak naprawdę zmiana szablonu. Wybierając jeden z bezpłatnych szablonów nie poniesiemy żadnych kosztów, jeśli jednak będziemy wybredni i zdecydujemy się na jedną z płatnych propozycji, to może być to wydatek rzędu kilkuset złotych. W przypadku bezpłatnych platform blogowych, zmiana wyglądu naszego bloga , nadanie mu wyglądu zgodnego z nasza wizją, może okazać się nie do zrobienia. Podobnie sprawa wygląda z migracją. Przeniesienie naszego bloga z jednego hostingu na inny, to w większości płatnych  hostingów funkcja darmowa, oczywiście może zdarzyć się (szczególnie w przypadku tańszych hostingów), że będzie to funkcja dodatkowa, za którą będziemy musieli zapłacić. W przypadku bezpłatnych platform bardzo często okazuje się, że migracja jest po prostu niewykonalna.

Na koniec pamiętajmy, że płatny hosting, to również większe bezpieczeństwo naszych stron. Kupując miejsce na serwerze od firmy hostingowej musimy pamiętać, że jednym z priorytetów dostawców tej usługi jest zabezpieczenie swoich serwerów przed złośliwym oprogramowaniem.

Podsumowując, w przypadku płatnego hostingu i WordPressa zlokalizowanego na tym hostingu całość prac/zmian na naszym blogu faktycznie będzie wiązała się z częściową odpłatnością. Natomiast w przypadku bezpłatnej platformy blogowej, o ile na początku naszego blogowania nie poniesiemy żadnych kosztów związanych z domeną czy hostingiem, o tyle w trakcie naszego blogowania może okazać się, że wiele z rzeczy, które będziemy chcieli zrobić na naszym blogu jest niewykonalna. Gorzej jeśli za niektóre z nich dodatkowo zapłacimy, a gdy napotkamy problem nie do przejścia i tak zdecydujemy się na przeniesienie naszego bloga na płatny hosting.

#3 Blog zintegrowany czy blog jako osobna strona

Decyzja numer trzy to decyzja o tym czy nasz blog będzie zintegrowany z naszą stroną firmową, czy też będzie to blog działający jako osobna strona, działający obok strony firmowej. Jakie płyną z tego korzyści?

Blog zintegrowany ze stroną

Tę opcję polecam wszystkim firmom, które chcą zbudować silną markę wokół własnej firmy. Szczególnie tym, które mają bardzo wąski zakres specjalizacji, lub są zbudowane wokół jednego lub kilku bardzo podobnych produktów i chciałyby się z nimi kojarzyć. Taki blog podbija ranking naszej strony w wynikach wyszukiwania. Pamiętajmy, że Google lubi strony zawierające dużo treści, które są często aktualizowane. Dużo treści to też dużo słów kluczowych, a tym samym większa szansa na to, że nasza strona poprzez nasz blog znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania na dane słowa kluczowe (które zawierają wpisy na naszym blogu). Niestety, problemem bloga zintegrowanego ze stroną firmową jest fakt, że taki blog mogą ograniczać techniczne rozwiązania naszej strony firmowej, a więc np. autorskie systemy CMS, których nie możemy rozbudować o dodatkowe funkcjonalności lub taka rozbudowa wiąże się z bardzo dużymi kosztami.

Blog jako osobna strona

To rozwiązanie polecałbym wszystkim firmom, którym zależy na stworzeniu osobnej marki dla swojego produktu lub usługi. Szczególnie firmom o szerokiej palecie specjalizacji lub posiadającym szeroki wachlarz produktów. Takiego bloga nie ogranicza nasza strona firmowa. Taki blog to osobna strona www, a więc nie jest ograniczona poprzez np. wspomniane już autorskie systemy CMS na naszej stronie. Nasz blog możemy stworzyć w oparciu o preferowany system CMS i zlokalizować na dowolnie wybranym hostingu. Niestety, nasz blog zorganizowany w ramach osobnej strony nie wpływa na pozycjonowanie naszej strony firmowej. Jest to przecież osobna strona, jej dobre wyniki nie przekładają się na naszą stronę firmową i nie przekładają się na jej pozycjonowanie w wyszukiwarce.

#4 Znajdź swoją niszę

Ważne jest to, byśmy nie patrzyli na niszę tylko w kategorii usług lub produktów, ale też tematyki jaką będzie realizował nasz przyszły blog. Oczywiście, niszowa tematyka trafia do wąskiej grupy odbiorców. Możemy być natomiast pewni, że wartościowy blog o niszowej tematyce odpowie na ich potrzeby, a tym samym zyskamy wiernych odbiorców naszego bloga, a także potencjalnych klientów.

W każdej firmie możemy wyodrębnić dwie nisze tematyczne – tematy związane z nasza specjalizacją, a także organizacją naszej firmy. Wyobraźmy sobie na chwilę, że jesteśmy np. cukiernią. Tematami niszowymi, związanymi z jej specjalizacją, mogą być np. wypiek tortów ślubnych, czy dekoracja artystyczna. Innym tematem może być np. tematyka ukrywająca się pod hasłem „bezglutenowe pyszności”, blog dla osób poszukujących bezglutenowej żywności.

Jeśli natomiast chodzi o nisze organizacyjne, to ciekawym tematem przewodnim bloga może być np. prowadzenie cukierni lub blog o tym, jak otworzyć swoją własną cukiernię. Tematem bloga może być również opowieść o tym jak prowadzić nasza cukiernię tak by zdobywać jak najwięcej nagród branżowych.

#5 Znajdź swój głos

W ramach tej decyzji musimy odpowiedzieć sobie na dwa pytania. Jaki będzie styl naszych wpisów – czy będzie to styl formalny czy nieformalny? Kto będzie mówić – kto będzie podmiotem naszych wpisów – czy będzie to nasza firma jako organizacja, czy też ty jako osoba prowadząca działalność gospodarczą?

Na dziś to tyle, jeśli zainteresował cię ten wpis to możesz podać go dalej za pomocą przycisków Facebooka, LinkedIna czy Twittera, które znajdziesz poniżej. Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach na moim blogu to zapraszam cię to obserwowania mnie w social media i subskrypcji mojego kanału w serwisie YouTube.

Podobne wpisy: