MrOptim.pl

AdWords dla firm z małym budżetem

W jednym z moich filmów opowiadałem Wam już o tym jak optymalizować kampanie reklamowe Google AdWords. Bieżąca optymalizacja pozwala nam dobrać lepsze słowa kluczowe, obniżyć stawki za kliknięcie w reklamę, czy poprawić współczynnik klikalności, co w efekcie ma nas doprowadzić do poprawy efektywności naszych kampanii.

Jednak jak zacząć kampanię, zwłaszcza w sytuacji, gdy dysponujemy raczej małym budżetem? Jaką strategię przyjąć? Na co zwrócić uwagę?

Dzisiejszy odcinek skierowany jest głównie do osób i firm, które dopiero zaczynają reklamować się w AdWords. Dla tych, którzy mają ten etap już za sobą, wiele z omawianych przeze mnie dziś kwestii będzie zapewne oczywistych, choć wcale tak być nie musi. A więc, zaczynamy.

 

 

Chcesz dostawać powiadomienia o moich nowych odcinkach na kanale YouTube kliknij!

subskrybuj-MrOptim

Dopasowania słów kluczowych

Dopasowania pozwalają nam zawęzić wyświetlanie naszej reklamy, sprawić by wyświetlała się tylko w odpowiedzi na wąską grupę konkretnych zapytań, które nas interesują.  Innymi słowy pozwalają nam poprawić trafność reklam, a to priorytet, gdy do wydania mamy niedużo. Mamy trzy rodzaje dopasowań: dopasowanie przybliżone, dopasowanie do wyrażenia i dopasowanie ścisłe.

Dopasowanie przybliżone – sprawi, że nasza reklama będzie wyświetlać się wszystkim, wpisującym pytanie zawierające dane słowo kluczowe, ale także jego synonimy, błędną pisownię i jego odmiany. To o co ten krzyk? Między innymi o to, że jeśli w naszej kampanii znajdzie się hasło np. zegarek g-shock, w dopasowaniu przybliżonym, to nasze reklamy będą się wyświetlać także na zapytanie o np. zegarek casio. Ten problem pomagają nam rozwiązać np. modyfikator dopasowania i inne typy dopasowań.

Modyfikator dopasowania przybliżonego – przed każdym elementem naszego słowa kluczowego możemy dodać +. Czyli np. +zegarek+g-schock.  Nasza reklama będzie wyświetlać się wtedy na zapytania np. zegarek g-schock męski, ale nie będzie wyświetlać się na zapytania np. zegarek casio.

Dopasowanie do wyrażenia – zawęża nam krąg haseł, na które pojawiać się będzie nasza reklama. Nasze reklamy nie będą się wyświetlać, jeśli słowo zostanie dodane w środku wyrażenia lub jeśli zmieni się kolejność słów wchodzących w skład całego wyrażenia.

Dopasowanie ścisłe – sprawia, że reklamy wyświetlają się w wynikach wyszukiwania tylko i wyłącznie na dokładnie dopasowane hasła i ich bardzo zbliżone odmiany (zawierających błędy w pisowni, skróty, przyimki, spójniki, przedimki). Przydają się szczególnie, gdy zależy nam na tym, by nasze reklamy pokazywały się na hasło o dużym zasięgu, ale nie były wyklikiwane przez mało sprzedażowe dla nas zapytania.

Kampanie Google Ads Białystok MrOptim

Specjalista Google Ads. Kampanie dla usług B2B i sklepów internetowych. Sprawdź mnie.

 

Mniej popularne frazy

Kampanie nastawione na najpopularniejsze frazy kluczowe (o zasięgach liczonych w tysiącach zapytań miesięcznie) wymagają zwykle dużego budżetu. Toteż w przypadku kampanii o małym budżecie rozwiązaniem może być skupienie się na nieco mniej popularnych hasłach, np. tych generujących 100-200 zapytań miesięcznie. Trzymając się naszych zegarków, będą to frazy takie jak „zegarek g-schock męski czarny”, czy „zegarek g-schock damski biały”. Tego typu hasła (zwłaszcza w odpowiednim dopasowaniu – do wyrażeni,  ścisłym lub zawierającym modyfikatory) pozwalają nam wyświetlić reklamę klientowi, który szuka bardzo konkretnego produktu. Zakładając, że mamy ten produkt, możemy wprost podać mu go za pomocą reklamy. Mniej popularne frazy kluczowe często są także tańsze. Pozwalają więc obniżyć nasz koszt za kliknięcie w reklamę, czy zwiększyć CTR (stosunek kliknięć, do wyświetleń).

Niszowe frazy

Niszowe frazy to bardzo konkretne hasła, często rozbudowane. Odpowiadają na konkretne zapytania np. „zegarek casio g- schock mudman”. Teoretycznie przy niskim budżecie możemy obsłużyć naszą reklamą wszystkie kilkadziesiąt zapytań o ten zegarek.

Podsumowując, wg mnie lepiej mieć w swojej kampanii hasła o mniejszej popularności, ale pozwalające nam (przy naszym budżecie) na wysoki udział w ogólnej liczbie wyświetleń tego hasła, niż hasła o dużym zasięgu, ale dające nam mały udział w ogólnej liczbie wyświetleń hasła (z uwagi na mały budżet kampanii). Wszędzie tam, gdzie nasza reklama ma niski udział w ogólnej liczbie wyświetleń hasła, zwyczajnie tracimy klientów, do których nie dociera nasza reklama.

Remarketing

Remarketing pozwala nam docierać do użytkowników zainteresowanych naszą usługą/produktem, które odwiedziły nasz sklep, ale nie dokonały zakupu. Tworząc listę remarketingową możemy kierować do nich swoją reklamę. Pamiętajmy jednak, że są to też osoby, które z jakichś powodów nie dokonały zakupu. Być może nie pasowała im cena, czas realizacji zamówienia, metoda płatności. Warto dać im dodatkowy argument, np. w postaci zniżki.

Wprowadzenie w życie tych założeń, mimo iż są to podstawowe rozwiązania, może w szybkim czasie pomóc nam podnieść efektywność naszych kampanii, lepiej wydać każdą złotówkę, a przecież o to właśnie w tym chodzi. Jeśli jednak masz niedosyt i spodziewałeś się nieco więcej, to zajrzyj do odcinka o optymalizacji kampanii AdWords. Znajdziesz tam kilka moich pomysłów na to co można zrobić by poprawić efektywność kampanii.

Podobne wpisy: