MrOptim.pl

Jaki hosting pod SEO dla strony i sklepu internetowego?

Właściciele stron i sklepów internetowych, którym zależy na jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania nieustannie optymalizują swoje strony. Zmieniają systemy cms, modyfikują funkcjonalności, przebudowują szablony graficzne. Wszystko po to by stworzyć możliwe najlżejszą i szybko ładującą się witrynę. Mając na celu skrócenie czasu ładowania się strony wyjść trzeba poza nią. Niezwykle ważnym elementem tej układanki jest jakość serwera jego przepustowość i szybkość z jaką odpowiada na zapytania o pliki tworzące stronę. Jaki serwer będzie najlepszy pod kątem SEO? Czym się kierować i na co zwrócić uwagę?

 

 

Nie działa? Oglądaj na YouTube – https://www.youtube.com

Chcesz dostawać powiadomienia o moich nowych odcinkach na kanale YouTube kliknij!

subskrybuj-MrOptim

 

Po co nam szybki hosting?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie po co na szybki hosting. Zalety szybkiego hostingu wydają się oczywiste, ale nie każdy uświadamia sobie je całościowo.

  • Czynnik rankingowy – czas ładowania się strony internetowej lub sklepu jest od dawna uznawany za czynnik rankingowy. Na czas ładowania wpływa nie tylko sposób wykonania i rozwiązania przyjęte na stronie internetowej, ale również czas praca serwera.
  • Mniej odrzuceń – szybko ładująca się strona zmniejsza prawdopodobieństwo odrzucenia, czyli wyjścia użytkownika ze strony w pierwszym i kolejnych krokach. Użytkownicy nie chcą już czekać na załadowanie się kolejnych podstron. Zbyt długi czas oczekiwania zwiększa szanse, że opuszczą nasza stronę i przejdą do szybciej ładującej się konkurencji.
  • Więcej konwersji – szybko ładujące się kary sklepu internetowego poprawiają jego odbiór i przekładają się na większe zaangażowanie użytkowników, a wraz z nim zwiększają prawdopodobieństwo dokonania konwersji.

 

Hosting: współdzielony / VPS / dedykowany

Hosting współdzielony

Działanie: Najbardziej popularnym rozwiązaniem, z którego korzysta lub z pewnością korzystał kiedyś każdy właściciel strony lub sklepu internetowego, jest hosting współdzielony. W praktyce, jeden serwer fizyczny podzielony jest na wiele serwerów wirtualnych, które współdzielą ze sobą zasoby serwera fizycznego czyli dysk twardy, pamięć operacyjną, możliwości procesora. Serwer dzielimy więc z szerokim gronem innych klientów danego hostingodawcy. Oddajemy się w ręce operatora hostingu, to on zarządza mocą obliczeniową i transferem, które w danej chwili są nam udostępnione.

Cena: małe serwery WordPress kupić można już od 100 zł rocznie, średni koszt serwera dedykowanego mieści się zazwyczaj w granicach 300-500 zł w zależności od jego parametrów.

Dla kogo: Sprawdzi się wśród osób, które szukają serwera pod swój blog, prostą stronę firmową, czy też mały sklep internetowy przykładowo odwiedzany przez kilkaset osób dziennie.

 

Hosting VPS

Działanie: Hosting VPS, czyli Virtual Private Server, to usługa w ramach której serwer fizyczny podzielony jest na części, z których każda imituje oddzielny serwer fizyczny. Rozwiązanie to jest bliższe hostingom dedykowanym. W praktyce, jednak realizuje się je w obrębie jednego serwera fizycznego. Wybierając hosting VPS możemy dokładnie określić wielkość procesora, ilość ramu, dysku, czy dobrać ten dopasowany do technologii jaka będzie na nim funkcjonować. Ich zaletą jest to, że klient nie zarządza sprzętem fizycznym, nie musi monitorować stanu dysków twardych czy obłożenia pamięci RAM. Jak nie trudno się domyślić, serwer VPS jest w praktyce dużo szybszy od współdzielonego.

Cena: Cenniki serwerów dedykowanych zaczynają się mniej więcej w połowie cenników serwerów współdzielonych, ok. 500 zł. Ich górne granice są jednak dużo wyższe. W zależności od tego jak bardzo zaawansowany serwer jest nam potrzebny zapłacić możemy nawet 3000 zł rocznie.

Dla kogo: Projektów potrzebujących dużej mocy obliczeniowej. Dużych sklepów internetowych.

 

Serwer dedykowany

Działanie: Serwer dedykowany jest osobną maszyną fizyczną, której nie współdzielimy z innym użytkownikiem / innym serwerem wirtualnym. Jest to wiec tylko nasz serwer. Możemy skonfigurować go w myśl naszych potrzeb. Od VPS różni go fakt, iż posiadając serwer wirtualny mamy pełną kontrolę nad środowiskiem i architekturą serwera, sami nim zarządzamy i administrujemy.

Cena: Ceny serwerów dedykowanych zaczynają się w połowie cennika VPS, mniej więcej od 1500 zł, ich górna granica może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dla kogo: Projektów potrzebujących bardzo dużej mocy obliczeniowej. Dla zaawansowanych projektów.

 

Jaki hosting dla strony / sklepu?

Wiemy już w czym tkwią różnie miedzy różnymi typami hostingów. Jakie zatem rozwiązanie wybrać dla siebie? Nie chce żebyście myśleli, że serwery współdzielone są złe. Bez problemu obsłużą strony z małym ruchem i małe sklepy internetowe.

Niemniej, osobom które szukają rozwiązań szybszych i stabilniejszych polecam zastanowić się nad podstawowym serwerem VPS. Gwarantują one krótki czas odpowiedzi i ładowania plików, szczególnie w sytuacji obciążenia serwera, czego nie można powiedzieć o serwerach współdzielonych, których aktualna przepustowość zależy od aktualnego obciążenie całego serwera.

Ok, zaraz znajdą się tacy, którzy powiedzą, że moja strona ładuje się w maks 2 sekundy. Nie ma sensu przepłacać. Ok, tylko w przypadku VPS to jest często wartość bazowa / startowa. Wystarczy go zakupić. Inwestycja 2-4 stów rocznie więcej może przełożyć się na dużo lepsze wyniki serwera, a przez to także strony. Jeśli zastanawiacie się w co warto zainwestować kilkaset złotych więcej to wg mnie jest to właśnie serwer.

 

Przeczytaj inne teksty na moim blogu: