MrOptim.pl

Sezonowe SEO – kiedy zacząć?

Chyba każda branża ma swój sezon, czyli okres, w którym zainteresowanie świadczonymi usługami lub oferowanymi produktami rośnie kilka, a nawet kilkunastokrotnie. Często to właśnie od sezonu zależy przyszłość danej firmy i jej funkcjonowanie przez cały rok. Bardzo często tak mocno skupiamy swoje siły na tych największych sezonach, że zapominamy, iż poza sezonem świątecznym, wakacyjnym, czy urlopowym (który jest niezwykle istotny np. dla branży turystycznej), istnieje jeszcze cała grupa nieco mniejszych sezonów, które mogą wiązać się z takimi wydarzeniami jak Walentynki czy Black Friday, których wykorzystanie może wspierać naszą sprzedaż w trakcie roku. Dlatego też dziś pokażę wam jak przygotować i wdrożyć strategię SEO dla tych właśnie mniejszych sezonów.

Chcesz dostawać powiadomienia o moich nowych odcinkach na kanale YouTube kliknij!

subskrybuj-MrOptim

Duże i małe sezony

Sezonowe SEO  to strategia oparta na atrakcyjnych frazach kluczowych związanych z danym wydarzeniem. Jest to strategia, która ma za zadanie dać najlepsze wyniki chwilę przed sezonem i w trakcie trwania sezonu. Jest to też dobra strategia dla firm, które nie chcą korzystać z usług agencji SEO przez cały rok. Ale po kolei…

Istnieją dwa rodzaje sezonowych strategii SEO.

  1. Duże sezony: lato, zima, sezon wakacyjny itd.
  2. Małe sezony: (oparta na konkretnych wydarzeniach)

Wypisałem sobie wszystkie co istotniejsze święta czy też wydarzenia, obchodzone w naszym kraju, które możemy uznać za takie właśnie małe kilkudniowe sezony.

Święta w Polsce:

Styczeń – Nowy Rok, Dzień Babci, Dzień Dziadka,

Luty – Walentynki

Marzec – Dzień kobiet

Kwiecień – Wielkanoc

Maj – Dzień Matki, Komunie

Czerwiec – Dzień Dziecka, Dzień Ojca

Wrzesień – Dzień Chłopaka

Październik – Halloween

Listopad – Andrzejki, Black Friday, Cyber Monday

Grudzień – Mikołajki, Boże Narodzenie

Istnieje też sporo małych okazji, które również możemy wykorzystać np. dzień sekretarki i asystentki, międzynarodowy dzień pizzy, dzień singla, dzień świętego Patryka, dzień czekolady, dzień psa, dzień kota, itp.

Kampanie Google Ads Białystok MrOptim

Specjalista SEO. Pozycjonowanie stron internetowych i e-sklepów. Sprawdź mnie.

 

Strategia – Etapy

Przygotowanie strategii powinniśmy rozpocząć na trzy-cztery miesiące przed sezonem. Przeznaczmy pierwsze tygodnie na planowanie, w kolejnych wdrażajmy działania. Pamiętajmy, że nie chodzi o to by od razu za cel wybrać sobie większość wspomnianych powyżej wydarzeń. Skupmy się na 1-2 w danym roku i co roku wprowadzajmy kolejne.

Co konkretnie zrobić. Oto kilka niezbędnych kroków w celu przygotowania sezonowej strategii SEO:

Planowanie (1-2 tydzień)

  • Wybór daty lub wydarzenia – pomyśl o datach i wydarzeniach, wokół których chcesz budować swoją kampanię
  • Analiza danych historycznych – jeśli masz dane z ubiegłych lat, to sprawdź jak wyglądała twoja sprzedaż w latach ubiegłych. Kiedy nastąpił skok, jak długo utrzymywał się wzrost. To wyraźne info na kiedy musisz się przygotować i kiedy zacząć działać.
  • Analiza aktualnych promocji – pomyśl o promocjach jakie aktualnie oferujesz. Jakie wiadomości wykorzystasz do oferty sezonowej i jak odniesiesz się do wybranego sezonu?
  • Badanie słów kluczowych – przeprowadź badania słów kluczowych pod kątem sezonu wokół wybranych promocji. (prezenty na komunię/dzień ojca/walentynki, whiskey na dzień ojca, jakie kwiaty na walentynki)
  • Wybór kanałów komunikacji – wybierz kanały jakimi będziesz docierać (uwzględnij Google, prasę internetową, social media)
  • Stworzenie kalendarza treści – zaplanuj tematykę i formę treści na potrzeby mailingu, wpisy na forach i serwisach społecznościowych, publikacji na blogach i innych witrynach, określ konkretne dni publikacji

Przygotowanie (2-5 tydzień)

  • Tworzenie promocji – stwórz promocję sezonową, ofertę pod wybrany sezon. Pamiętajmy jednak, by na tym etapie nie zdradzać zbyt wiele szczegółów, a jedynie wzbudzić ciekawość i zainteresowanie. Pokaż co będziesz oferować, ale nie pokazuj cen, lub spraw by oferta była jeszcze nieaktywna.
  • Przygotowanie strony docelowej – dla promocji, oferty sezonowej, która będzie zoptymalizowana pod kątem sezonowych słów kluczowych, może to być podstrona na twojej stronie
  • Nawiązywanie kontaktów – z blogerami i dziennikarzami
  • Przygotowanie treści – przygotowanie treści zgodnie z ustalonym wcześniej kalendarzem i formą, pamiętaj o tym by zawrzeć w tekstach link i słowa kluczowe

Dystrybucja treści (6-15)

  • Newsletter – informuj o nadchodzącym sezonie subskrybentów newslettera, kieruj do strony promocji
  • Komentarze – publikuj je na forach, w mediach społecznościowych
  • Wpisy gościnne – publikuj wpisy gościnne na blogach i stronach, z którymi udało ci się nawiązać kontakt, z linkiem do swojej strony
  • Nawiązywanie kontaktów – z blogerami i dziennikarzami, do których nie dotarłeś wcześniej
  • Przygotowanie i publikacja treści – przygotowanie i publikacja treści zgodnie z ustalonym wcześniej kalendarzem, pamiętaj o tym by zawrzeć w tekstach link i słowa kluczowe

Sezon (16 tydzień)

  • Zaplanuj posty – w tygodniu poprzedzającym sezon zaplanuj publikację wpisów w mediach społecznościowych, na cały tydzień, w dzień promocji możesz nie mieć na to czasu

Podsumowując, sezonowe SEO pomaga trafić w bardzo konkretne potrzeby Twoich potencjalnych klientów. Daje wyższe konwersje bo podsuwa im bardziej trafione wyniki wyszukiwania. Dodatkowo wdrożona strategia może być używana co roku i z roku na rok budować pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Przede wszystkim jednak jest to strategia, która relatywnie niewielkim nakładem pracy może pomóc nam osiągnąć zadowalające wyniki i sprawić, że nasza sprzedaż będzie skakać w górę również w ciągu roku, a nie tylko w sezonie świątecznym.

Podobne wpisy:

Optymalizacja produktów w sklepie internetowym pod similar items

8 sposobów na to jak zwiększyć sprzedaż w twoim sklepie internetowym

Samodzielna optymalizacja strony w Google

Jak dobrać optymalne słowa kluczowe